טיפוח כלבים

אסתר אטיאס

מה עדיין לא נאמר על כלבים? שהם החברים הטובים ביותר של בני האדם, שהם נאמנים יותר מכל יצור אחר, שהם אוהבים ועדינים עם בני המשפחה ובמיוחד עם הצעירים ביניהם, ושהם מכירים אותנו לא פחות טוב ממה שאנחנו מכירים את עצמינו.

ישראלים נחשבים לאוהב כלבים גדולים. משפחות רבות מאמצות כלבים ואלה הופכים לחלק בלתי נפרד מהתא המשפחתי. רוב בעלי הכלבים לא טורחים לטפח את חיות המחמד שלהם בזמנים קבועים ועושים זאת רק מעת לעת. בדומה לבני האדם, גם הכלבים זקוקים לשיגרה מסודרת של טיפוח כדי להבטיח בראש וראשונה את בריאותם הפיזית ואת האסתטיות שלהם. לשמור על הכלב הכה אהוב שלנו מטופח לאורך כל השנה – בסך הכול, לא מדובר כאן במשימה מורכבת. יש להקפיד על כמה כללים בסיסיים בלבד, ואלה יעשו את כל ההבדל בין כלב מטופח למשעי, לבין כלב מוזנח, שאינו נהנה מהשגחה צמודה מהבחינה האסתטית.

5 טיפים לטיפוח כלבים לאורך כל השנה

1. מקלחת

אין להרבות בשטיפות הכלב. יש לעשות לכלב מקלחת לא יותר מאשר פעם בחודש, על מנת שלא לפגוע בשכבת השומן הטבעית של עורו. שכבת שומן זו מגינה עליו מפני גירויים וגירודים ושומרת על איכות הפרווה. יש לקלח את הכלב במים פושרים, זאת מכיוון שטמפרטורת הגוף של הכלב גבוהה משל בני האדם. על מנת שהכלב לא ישתולל במקלחת, אפשר למרוח חמאת בוטנים על הקרמיקה בצד, כך יהיה רגוע יותר. בעת תהליך הרחיצה יש לתת למים לזרום הרחק מהכלב ורק אח"כ לקחת מים ביד וללטף את ראש הכלב ביד רטובה, ואז להתחיל עם זרם המים לאט לאט באיזור הרגליים, ולהמשיך לכיוון הראש. יש להתחיל עם זרם מים חלש. אוזניים הם איבר רגיש אצל כל כלב, ולכן יש להימנע מלהגיע אליהן עם המים. לצורך כך יש להחזיק את הראש של הכלב למטה ולקפל את אוזניו פנימה. חובה לייבש היטב גורים עד גיל 6 חודשים לאחר מקלחת, ולהבריש היטב את פרוותם.

2. חפיפה

בזמן החפיפה הראשונה של הכלב כדאי להשתמש באחד התוספים הקיימים בשוק העוזרים בייבוש הפרווה, מרככים ומבריקים אותה, מקצרים את זמן הייבוש ואף מסייעים בריפוי מחלות עור וגירויים. ישנם חומרים אנטי בקטריאליים המרגיעים את הכלב וקוטלים ריחות חריפים (אפילו ריחות של ביוב). יש להשתמש בשמפו היפואלרגני בלבד ובוודאי שיש להימנע משימוש בשמפו של בני אדם. שמפו זה מייבש את שכבת השומן הטבעית המגינה עליהם. אפשר לראות שאחרי יום יומיים הכלב מתגרד ומכך שהשמפו לא מתאים לו.

3. הברשה

יש הרבה מברשות בשוק ולכל מברשת יש את הייעוד שלה. חובה להתאים את סוג המברשת לסוג הכלב. בעוד מברשת עדינה מתאימה לכלבים קטנים, מסרק ברזל יתאים לרוב הכלבים בעלי הפרוות הארוכות. כדי להימנע מהברשה תכופה יש ללטף את הכלב בכיוון אחד בלבד, פעולה זו תעזור למנוע קשרים. מומלץ להבריש את פרוות הכלב פעם ביומיים, כאשר פעם אחת מברישים עם כיוון צמיחת השיער, ובפעם אחרת מברישים נגד כיוון צמיחת השיער, וזאת כדי לפרום קשרים.

4. דמעות בעיניים

כלבים רבים סובלים מבעיות עיניים שונות, וביניהן דמעות. לכלבים אלה כדאי להימנע מלתת מזון הכולל עוף ודגנים, כיון שאלה גורמים לסתימת שק הדמעות. לכלבים אלה עדיף לתת מזון המבוסס על דגים. בנוסף, כדאי לתת לכלבים לשתות מים מינרליים ולא מים מהברז כיוון שמי הברז הקשים עלולים גם הם לגרום לשק הדמעות להיסתם. אפשר להוסיף למים חומץ תפוח טבעי בריכוז של 5%. לכלב גדול יש לתת עד כף אחת של חומץ בהדרגה בלבד, ולכלב קטן עד כפית אחת ובהדרגה. החומץ טוב כנגד פרעושים – הוא מנקה את הכבד ומונע גם ריח רע מהפה, וגירודים. רצוי לחזור על כך אחת לכמה חודשים. בקיץ אפשר להוסיף למים קוביות קרח כדי לרענן אותם.

5. גילוח

לא חייבים לגלח את הכלבים בקיץ עד פני העור, צעד כזה אינו בריא. כלבים מסויימים רגישים לכך והגילוח יגרום להם לגירוי העור. בנוסף, שכבה עבה יותר של פרווה דווקא שומרת על הביטחון האישי של הכלב, ונותנת לו תחושה שהוא לא עירום וחשוף מידי.

השאירו פרטים ונחזור אליכם
עם כל הפרטים והמידע