אינטליגנציה פואטית

שוקי גוטמן

אנשי עסקים המועסקים בחברות מובילות ביפן עוברים מדי כמה חודשים השתלמויות וסדנאות שירה לצורך שיפור רמת החשיבה וחידודה, מה שקרוי בשם 'אינטליגנציה פואטית'. לא בכדי מצטיינים היפנים זה עשרות שנים בפיתוחים טכנולוגיים, ומהווים חוד החנית בכל הקשור ליזמויות שונות ובולטות בנוף העסקי העולמי.

ברגע הראשון זה נשמע מוזר למנהלים ישראליים, אבל כיום מנהלים בחברות מובילות בעולם ובעיקר בתחום ההייטק מבינים היטב ששירה, קבלת החלטות וחידוד החשיבה והיצירתיות הולכים יחדיו. שם המשחק הוא "לחדד את האינטליגנציה הפואטית של מנהלים באמצעות השירה" במטרה להעצים את הקול הפנימי החשוב כל כך בעת קבלת החלטות, להבטיח עובדים יצירתיים יותר, מהירים יותר וחדי מחשבה יותר, ומעל הכול לשפר את הראייה העסקית מעבר לאופק האפשרי.

הבשורה המשמחת היא שאנשי עסקים באשר הם לא חייבים להיוולד משוררים כדי לאמץ חשיבה פואטית כגישה לחידוד קבלת החלטות. גישת האינטליגנציה הפואטית יכולה להילמד בנקל והיא מפתחת ומדגישה את המשמעות, את המודעות העצמית, את היכולת האמפטית, את היצירתיות ואת האינטואיציה אצל כל מנהל.

5 טיפים לחידוד האינטליגנציה הפואטית אצל מנהלים ועובדים
1. כתיבה חופשית ומשוחררת.

יש להתחיל את הבוקר בכתיבה של כמה משפטים בהקשר למה שעובר לי בראש ברגע זה ממש. מה מטריד את מנוחתי? מה מעניין אותי לומר ברגע זה? מה החלום שלי? כתיבה כזו חייבת להיות משוחררת וטבעית ולאפשר לכותב להתמקד בהוויה האישית שלו ובקול הפנימי שלו. ניסיון פשוט לתאר יום אחד בחייכם, לא בחייכם כיום אלא אלה שבעוד מספר שנים, תפתח את היצירתיות שבכם תוך התבססות על דמיון עשיר. טכניקה זו עשוייה לסייע לבעלי עסקים לראות אופקים חדשים ולזקק את החזון של הארגון שלהם.

2. דיוקן עצמי.

אחת הטכניקות החזקות ביותר לפיתוח אינטליגנציה פואטית היא בדרך של תיאור הווייתכם האמיתית, כפי שאתם עצמכם תופסים הווייה זו; לנסות לכתוב את סיפור החיים שלכם ב-6 מילים. נשמע קשה ברגע הראשון, אולי בלתי אפשרי, אבל תוך מספר ניסיונות מובטח לכם שתצליחו להתמקד באותן מילים שמתארות אתכם במדוייק. הרעיון הוא להתמקד בעוצמות שבכם ומומלץ לבטא אותן בדימויים של חיה, של מבנה או של מקום, ולא בהכרח של אדם. טכניקה זו תעניק לכם כמנהלים כלים עשירים יותר לפתח את אישיותכם ותתווה לכם דרך ברורה שיש ללכת לפיה, ולא רצוי לסטות ממנה.

3. לכתוב בעקבות תמונה.

בחרו תמונה כלשהי שאתם מתחברים אליה ותארו אותה בפרטי פרטים. עולם שלם יתגלה בפניכם, והתמונה שנראתה עד לפני רגע כמשהו כללי תתפצל ותהפוך לעולמות נפרדים של אנשים ושל פרצופים, של חפצים ושל פריטים, של נוף, ושל גווני צבעים. כעת בחרו פרט אחד מתוכה שאתם מתחברים אליו ותארו אותו במספר שורות, תוך עשיית שימוש בדימויים. באופן הבא תחדדו את המסרים, תלמדו למקד את המחשבה בפרטים החשובים ביותר מבחינתכם, ותצליחו בנקל לעשות את ההפרדה בין עיקר לטפל.

4. כתיבת מכתב.

טכניקה של כתיבת מכתבים למישהו שכעסתם עליו במקום העבודה, או שהייתם רוצים לבקש ממנו סליחה, או אולי אתם דווקא מעריכים את פועלו, את אישיותו או עצה טובה שנתן לכם, תסייע לכם מאוד לראות עולמות תוכן שהם מחוץ לנקודת המבט האישית שלכם. באופן הבא תוכלו להצליח להעמיד את עצמכם במקומו, ותוכלו להבין מה עובר עליו ולא רק מה עובר עליכם. טכניקה זו מפתחת מאוד יכולות של אמפתיה למצבו של האחר, ומיטיבה את מערכות היחסים ביניכם לבין הסביבה.

5. תיאור מושג במילים מרמזות.

טכניקה עוצמתית נוספת ופשוטה ביותר היא לכתוב מספר שורות על מושג מסוים מבלי לעשות שימוש במילת המושג. נסו לכתוב על המושג 'אהבה' אבל מבלי להגיד ולו פעם אחת את המילה אהבה עצמה. היופי בטכניקה הזו הוא שכל אחד יכול לתת את הביטוי שלו לאותו מושג ובכך להתחבר עמוקות אל רגשותיו שלו, החיוניים לחידוד של מחשבה ושל אינטליגנציה פואטית. עם הזמן, תגבר האינטליגנציה הפואטית באמצעות פיתוח של יכולות מילוליות ושל יכולות המשגה.

השאירו פרטים ונחזור אליכם
עם כל הפרטים והמידע